צפה בהכלרץ ברשת

פיברומיאלגיה ההכרה הרשמית: מהיום החולים זכאים לאחוזי נכות

פיברומיאלגיה היא תסמונת המאופיינת בכאבי שרירים, רגישות ועייפות כרונית. בפעם הראשונה ובצעד חסר תקדים הוכרזה התסמונת כמקנה אחוזי נכות בארץ

תסמונת פיברומיאלגיה גורמת לכאבים ורגישות כרונית בשרירים, לעייפות וקושי ופגיעה בתפקוד היומיומי, המקצועי, החברתי והמשפחתי של החולים.

לאחר שנתיים בהם התנהל עימות בין המוסד לביטוח לאומי ולבין האוצר, הצליחו להגיע להסכמה שתאפשר להכיר בחולי פיברומיאלגיה כזכאים לקצבת נכות. ישראל תהיה פורצת דרך בנושא, אנחנו נהיה המדינה הראשונה שתעניק הכרה למחלה כמחלה המקנה אחוזי נכות.

עד היום, המחלה שמאופיינת בכאבים ורגישות גבוהה בשרירים לא הופיעה בתקנות הביטוח הלאומי כמקנה אחוזי נכות, אך דבר זה השתנה עכשיו תודות להסכם שהוחלט.  עד כה לא הייתה הכרה במחלה כיוון שהגורם שלה לא ידוע ורופאים רבים ברחבי העולם טוענים כי מדובר בעצם בליקוי נפשי.

בארה"ב המחלה זכתה להכרה אך רק בקרב חיילים ויצאי צבא. בארץ הביטוח הלאומי התנגד לקביעה לפיה מדובר בליקוי נפשי ורופאי המוסד קבעו בסוף שנת 2019 כי צריך להוסיף את תסמונת הפיברומיאלגיה לספר הליקויים שמקנים אחוזי נכות בארץ. הבעיה עד כה, הייתה מצד האוצר. באוצר טענו כי מדובר בהרחבה לא סבירה של המחלות הזכאיות לקצבת נכות, בעקבות פסיקה זו ארגונים שונים העובדים למען החולים בפיברומיאלגיה עתרו לבג"ץ.

אז מה הוחלט ולכמה אחוזי נכות יהיו זכאים החולים בתסמונת?

בעקבות הדיונים שהתקיימו בבג"ץ, אושר מטעם האוצר להכיר במחלה כמקנה עד 40% נכות. קביעה זו תביא לזכאותם של החולים בקצבת נכות חודשית ואף במקרים קיצוניים לסיוע בסיעוד. כעת בהמשך לדיונים עולות בקשות מצד הארגונים והמוסד לביטוח לאומי, לעלות את האחוזים ל50% נכות. עד כה האוצר התנגד והוויכוח על אחוזי הנכות יעלה לבית המשפט.

עד הינתן ההכרעה הסופית, שר הרווחה מאיר כהן חתם וסגר את הבסיס בצו שמאשר כי פיברומיאלגיה מקנה 40% נכות, האישור הסופי יהיה רשמי ויכנס לתוקף תוך שבועות בודדים. 

לדברי שר הרווחה המכהן, מאיר כהן :"שנתיים הם זמן ממושך מידי להמתין להחלטה, כשחולי הפיברומיאלגיה מבקשים הכרה וסובלים מכאבים בגוף המשפיעים על התפקוד היום-יומי שלהם", עוד הוסיף ואמר: "אני סבור שלא ירחק היום ושאר מדינות העולם תצטרפנה אלינו ותתייחסנה למחלה הזאת ברצינות הראויה".

בנוסף לשר הרווחה, גם מאיר שפיגל, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי אמר כי הפסיקה להוסיף את תסמונת הפיברומיאלגיה לספר הליקויים של ביטוח לאומי התקבלה בשעה טובה ״לאחר שנים של עבודת נמלים מקצועית".

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button