פרסום עסקיםצפה בהכל

זכיינות למכירה – כל מה שאתם צריכים לדעת לפני הרכישה

רכישה ומכירה של זכיינות הוכיחה את עצמה ככדאית ברוב המקרים לשני הצדדים. רכישה של זכיינות זוהי רכישת עסק לכל דבר עליו תצטרכו להשקיעה

זכיינות למכירה, מה זה אומר? עם רכישת עסק בזכיינות מגיעות מורכבויות שונות,לכן אדם שלא מנוסה בתחום יוכל למצוא את עצמו בבור בלי תחתית. בשלב זה הזכיין הטרי מבין שהדרך היחידה זה לגרום לזה לעבוד מה שבמקרים רבות לא כל כך פשוט. אך איך אפשר לא להיקלע לסיטואציה הזאת? הסיטואציה שיכולה להוביל לקריסה כלכלית ונפשית? איך למזער את הסיכונים שבדרך? על כל זה נדבר במאמר הבא. 

מהי שיטת הזכיינות?

שיטה שעוזרת לחברות גדולות לפתוח סניפים נוספים בלי השקעה כספית מצידם. בעצם הזכיין רוכש את כל מה שצריך על מנת לפתוח עוד סניף של הרשת בעד הזכות להשתמש בלוגוים, מוצרים ותדמית החברה. מה אתם בתור זכיין מרוויחים מהעסקה? אובכן רכישת זכיינות מרשת מכובדת מקטינה את הסיכון בפתיחה עצמאית של עסק חדש ולא מוכר. רשתות אלו רוב הזמן כבר זכו בהצלחה במקומות אחרים ויש אחריהם קהל רוכשים נאמן . כך שכאשר אתם רוכשים זכיינות אתם מקבלים ליווי עסקי צמוד מהרשת והדרכה בהקמה. 

איזה בדיקות עליי לעשות לפני רכישת זכיינות מרשת?

זכיינות למכירה מרשת לא תמיד תיהיה רווחית. על מנת לבדוק את העסק מכל הצדדים תעשו את הצעדים הבאים: 

  1. עלויות, רווחיות ומימון העסק – בקשו מהרשת המזכה להוציא דו"ח רווחים של כלל הזכיינים של הרשת. כך תוכלו לחשב כמה זמן בממוצע לוקח להחזיר את ההשקעה שלכם בעסק. תבדקו מה העלות של הזכיינות ואלו הוצאות כרוכות בתהליך. 
  2. לא להתבייש לשאול שאלות – משהו לא מסתדר לכם? תשאלו! לא לשאול שאלות יכול להפסיד לכם הרבה כסף בעתיד. לאיזה תקופה מוענק הזיכיון? מהן האפשרויות לביטול הזכיון אם אינך מרוצה בו? האם יש לך בלעדיות מקומית(גאוגרפית) על האזור בו יפעל העסק? סימנים המסחריים רשומים על הצד מולו תחתום על הסכם הזכיינות או שהם צד ג'? מה הם ההתחייבויות אותם הרשת המזכה מציעה כדי לסייעה לך?
  3. הוצאות שיווק וקידום העסק תבררו מול הרשת המזכה מהי ההשקעה אותה תדרשו להוציא על הוצאות השיווק והפרסום של המותג. תבררו כיצד הרשת המזכה תסייעה לסניף שלכם מבחינה זאת. 
  4. שירותים, תמיכה, הכשרה וליווי התחלתי תבררו איזה הכשרה תקבלו מהרשת המזכה והאם זה יכלול יעוץ עסקי? בנוסף תבררו איזה סיועה תקבלו במקרי משבר ובעיות בעסק. מומלץ לבקש להיפגש עם זכיינים אחרים טרם חתימת החוזה כדי לקבל אינדיקציה יותר ברורה לגבי איך הרשת המזכה מתנהלת מול הזכיינים שלה. 

החסרונות שברכישה זכיינות למכירה

השיטה הזכיינית יכולה להיות מאוד כדאית לשני הצדדים, אך כמו בכל דבר ישנם גם חסרונות. קודם כל על על מנת לרכוש זכיינות ברוב המקרים תצטרכו להשקיעה כמה מאות אלפי שקלים. זוהי לא השקעה קטנה בעיקר בהתחשב בעובדה שאחוז מסוים מרווחים עתידיים יעברו לרשת המזכה. חסרון חשוב נוסף הוא החוסר שליטה של הזכיין על העסק אותו רוכש. הזכיין יצטרך להפעיל את העסק בתנאים של הרשת המזכה. ברוב המקרים התנאים יהיו מחמירים, זאת על מנת לא למשוך אליהם זכיינים לא רציניים וחסרי יכולת עסקית. 

כאשר רוכשים זכיינות אתם נכנסים לגוף עסקי אחיד. לכן אם מישהו מהזכיינים או הרשת עושים טעות זה משדר לכל שאר הסניפים. מצב זה עלול לגרום לעליה של העסק אך גם לירידה מהירה. (אפשר לקחת לדוגמא את בן&אנד ג'ריס וגולדה) משבר אחד העלה את גולדה עוד רמה וגרמה לההפך לבן & ג'ריס.כאשר רוכשים זכיינות אתם גם רוכשים עסק עם ניגוד אינטרסים. הרי אתם רוצים לקדם את עצמכם והרשת המזכה רוצה לקדם את עצמה. מהסיבה הזאת יכולים להיווצר קונפליקטים רבים בין שני הגופים.

תחזוקה שוטפת יקרה, תשלום לעובדים, חוסר שליטה על התנהלות העסק, השקעה ראשונית מטורפת, תשלום אחוזים לרשת המזכה – מה אם היו אומרים לכם שאפשר להשיג זכיינות למכירה שאין בא את כל הדברים הנ"ל? רווחיות של 100% על כל עסקה, אין צורך בעובדים, שליטה כמעט מלאה על האופן בו תוכלו לעבוד ומאיפה, לא צריכים להיות מקובעים למיקום אחד, וכל זה מהמחשב בבית או בבית קפה? ובמחיר משמעותית יותר נגיש?  

כן זה קיים – על תבזבזו הון כדי להרוויח גרושים תחזירו לעצמכם את ההשקעה בזמן מינימלי ותרוויחו 100% מכל מוצר שתמכרו, תלחצו עכשיו על הכפתור האדום ותגלו עוד.

כן, מעניין אותי להתחיל להרוויח

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button